Ta strona jest tworzona przy użyciu danych Wikimapii. Wikimapia jest ogólnodostępnym przedsięwzięciem wolontariuszy z całego świata. Zawiera informacje o 32485314 miejsc.
Dowiedz się więcej o Wikimapii i przewodniku..
Hah. Dobre pytanie gdzie była zachodnia bliższa?!?!?!
Pozorowane stanowisko ogniowe dr S-75M Wołchow,
MacieySLUPSK
napisał
13 lat temu:
racja teren w ogole nie jest zabezpieczony jedynie faktycznie taki ustronny bez bezposrednio bliskich zabudowan ale na pewno nie tak ukryty jak w leborku.
DAWNA ALKA,
tomsong
napisał
13 lat temu:
A co teraz tam funkcjonuje?
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3,
tomsong
napisał
13 lat temu:
dawniej SP 16 - Szkoła Sportowa
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka,
tomsong
napisał
13 lat temu:
zwana popularnie "Okrąglakiem
Most "czołgowy",
Carius6
napisał
13 lat temu:
Tak naprawde jest to most kolejowy,używany przez Słupską kolej regionalną do 1945r. Został wysadzony przez samych niemców zimą 45r. razem z mostem na rz.Glęźnie leżącym na tej samej trasie kolejowej ze Słupska do Budowa. Linia jak wiadomo po "przejęciu" torów przez rosjan w 45r. nie została już odbudowana,natomiast sam most zaraz po wojnie został podniesiony z dna Słupi i ponownie osadzony na przyczółkach przez Polskich saperów i jako masywny most kolejowy z powodzeniem wykorzystywany do przejazdów czołgów.
Koszary,
KrzysiekSlupsk
napisał
13 lat temu:
kolego jednostka istnieje i ma się dobrze ;D obecnie nie mają czołgów tylko min. BWP-1,Goździki lub BRDM-2! Ostatnie czołgi posiadała bodajże do 2001r. kiedy to rozformowano 7 BZ w której były czołgi T-55AM. A co do jazdy swoim sprzętem to mają gdzie ;] (ćwiczą u siebie lub jeżdżą na poligony do Ustki lub dalej).
DRL,
voytec gość
napisał
14 lat temu:
Witam. Panie Januszu, gdzie dokładniej znajdowała się zachodnia "bliższa"? Wstyd się przyznać, ale jako użytkownik jednej ze skrajnych parceli ul.Malinowej (ca.1200m od progu pasa, wyjście znad lasu) od wczesnych lat 80-tych, siłą rzeczy eskplorowałem te okolice, ale nie kojarzę lokalizacji ww.. Wschodnie RLe, pamiętna Avia od Pn strony itp. oczywiście tak. Pozdrawiam!
Dawna JW 4961 (23 brt),
Radner7 gość
napisał
14 lat temu:
przejsciowo używałem loginu Westmajer-ale dość długo byłem tylko jako gość-
Park Techniczno Sprzętowy 34 Pułku Desantowego,
Radner7 gość
napisał
14 lat temu:
Pamietam tamten garnizon-gdy nie byłem jeszcze wikipedystą,nie miałem swego loginu,opisałem te obiekty,bo pamietam je w okresie bloku militarnego UW,widziałem sprzęt bojowy,okres pełnego życia bojowego w garnizonach.
Pozorowane stanowisko ogniowe dr S-75M Wołchow,
Radner7 gość
napisał
14 lat temu:
Prosze mi wyjaśnić-Jeżeli to jest tajne zapasowe dla wyrzutni rakiet S 75-to dlaczego jest na skraju miasta-jak miałaby dywizion ogniowy tajnie przejechać przez miasto w warunkach bojowych- na to ZSO-bez zaplecza technicznego-i jaki miałby to być dywizjon ?,to stanowisko jest dobrze widoczne-brak maskowania-nie spełnia warunków bojowego stanowiska rakiet S 75-podobne stanowisko-ale lepiej skryte znajduje sie koło Leborka,na poligonie garnizonowym,w lasach-ale też musiałby np najbliższy 46 do-Choczewo-sporo przejechać z strefy wybrzeża-w rejon leborka, i to w trakcie działan bojowych wroga-albo to miała być 2 strefa ogniowa polskiego wybrzeża-albo pierwotna wersja lokowania na wybrzeżu stanowisk ogniowych dla S 75?-
Most Kowalski,
lit gość
napisał
14 lat temu:
to jest most kowalski (od zawodu kowal), a nie im.Kowalskiego (od nazwiska)
Pozorowane stanowisko ogniowe dr S-75M Wołchow,
Marcin1971 gość
napisał
14 lat temu:
Wydaje się, że sprawę definitywnie wyjaśnił Z. Przęzak http://www.infowsparcie.net/wria/o_autorze/wsp37dr_s75wolchow.html#zso
Jest to zapasowe stanowisko ogniowe dla umożliwienia manewru dywizjonów ze stałych miejsc dyslokacji. Co ciekawe, informacja o ich istnieniu była tak tajna, że nawet na szczeblu 2 KOP jak i brygad nic o nich nie wiedziano. Natomiast stanowiska pozorne miały być budowane w odległości 2- km od właściwych więc na pewno nie jest to taki obiekt.
ul. Anny Gryfitki, 1,
Słupszczanin gość
napisał
14 lat temu:
Typowy, czteropiętrowy blok mieszkalny z wielkiej płyty - jeden z wielu, jakie powstawały w Słupsku w latach 70 i 80. Rok budowy tego konkretnego bloku to najprawdopodobniej rok 1980 (wg innych źródeł 1979). Na początku XXI wieku budynek poddano termomodernizacji. W 2007 roku położono nowy chodnik od strony frontowej - wraz z palisadami odgradzającymi ogródki lokatorów. W 2010 roku zmodernizowano i ogrodzono plac zabaw zlokalizowany po płudniowej stronie budynku a także zmodernizowano resztę chodników okalających blok.
Budynek Gryfitki 1 zlokalizowany jest w samym sercu os. Batorego. Graniczy od południa z blokiem Gryfitki 3, od zachodu z blokiem Gryfitki 2, od północy z kompleksem garaży przy ul. Grażyny a od wschodu z domkami zlokalizowanymi przy ul. Batorego. W okolicy budynku znajduje się również nieczynny od lat sklep PSS Społem.
Na historycznym, czrno-białym zdjęciu pochodzącym prawdopodobnie z początku lat 80, budynek Gryfitki 1 to ten najdalej położony i najmniej widoczny. Na pierwszy plan wysuwają się tam budynki Gryfitki 5 i Gryfitki 3.
DRL,
Janusz_1952
napisał
14 lat temu:
Potwierdzam: tutaj była zachodnia dalsza.
DRL,
john gość
napisał
14 lat temu:
To by wyjaśniało dlaczego teren jest obwieszony tabliczkami "teren wojskowy", wszystko się zgadza, położenie też. Dzięki!
Pozorowane stanowisko ogniowe dr S-75M Wołchow,
Radner7 gość
napisał
14 lat temu:
Batalionowe RCN,zaczęto budować w latach 80-dla zabezpieczenia SD-PłSD-dla zabezpieczenia obsad wozów łączności przed promieniwaniem pracujących srl-oraz nie zakucającej przez srl,łączności-obiekt RCN,budowano w pewnej odległości od Obiektu Technicznego batalionu RT,gdzie pracowały stacje rlk,i gdzie był schron PŁSD(nasypany ziemią-nie był to całkiem skryty schron podziemnny)-RCN miał własną rozbudowaną infrastrukture inżynieryjną-jego głównym obiektem był schron garażowo
(na 8 pojazdów)sztabowy,miał 30 pomieszczeń i kubaturę 726m2-oraz stanowiska na wozy łącznościowe.Tak wiec batalion RT,musiał posiadać w pełni samodzielny zbudowany obiekt dla Łączności zabezpieczenia PŁSD-Stanowisko ogniowe dla wyrzutni rakiet S 75,miało centralny schron dowodzenia,ale nie był to obiekt który by spełniał warunków jako zaprojektowany obiekt RCN-być mozeże gdy batalion już posiadał PŁSD,a jeszcze nie został wybudowany Obiekt RCN,lub był w trakcie budowy-może więc przejsciowo wykorzystano byłe stanowisko bojowe wyrzutni rakiet S 75-bo widać,że batalionowe RCN,wybudowano w pobliżu wyrzutni rakietowych=Radner
Pozorowane stanowisko ogniowe dr S-75M Wołchow,
Radner7 gość
napisał
14 lat temu:
W Dyrektywie Ministra ON-WP w sprawie organizacji i dyslokacji Wojsk Lotniczych i WOPK na lata 1966-1970 pochodzącej z czerwca 1964 roku-Zakładano,że do końca 1970, w strefie obrony Wybrzeża,będzie znajdować się=60 Brygada OPK,z 6 dywizjonami rakiet S 75,oraz jednym dywizjonem technicznym=129 BA OPK(Szczecin),tak samo 6 dr-S 75,oraz dtech,a środkowe Wybrzeże bedzie zabezpieczał 136 Samodzielny Pułk Artyleri OPK w Słupsku-miał składać się z 4 dywizjonów S 75,i jeden dywizjon techniczny.Tak więc to stanowisko mogło być dla Słupskiego dr S 75-136 spa OPK-Do tego nie doszło-nie powstał ten pułk w Słupsku=Radner.
RCN 23 brt,
Janusz_1952
napisał
14 lat temu:
RCN 23 brt przeniesiono tutaj z Głobina z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze: żołnierze obsługujący radiostacje byli nieustannie narażeni na ekspozycję promieniowania mikrofalowego, czyli mogli ponieść uszczerbek na zdrowiu. Po drugie: chodziło o ograniczenie wzajemnych zakłóceń pomiędzy stacjami r-lok i rdst. To z kolei było ważne dla zapewnienia niezakłóconej łączności z pilotami.
Pozorowane stanowisko ogniowe dr S-75M Wołchow,
Janusz_1952
napisał
14 lat temu:
Ustępuję. Obiekt techniczny RCN 23 brt był obok :-)
Słupsk - najnowsze komentarze