Języki:

  • Polski
Ta strona jest tworzona przy użyciu danych Wikimapii. Wikimapia jest ogólnodostępnym przedsięwzięciem wolontariuszy z całego świata. Zawiera informacje o 32485314 miejsc. Dowiedz się więcej o Wikimapii i przewodniku..

Słupsk - najnowsze komentarze

  • DRL, MacieySLUPSK napisał 13 lat temu:
    Hah. Dobre pytanie gdzie była zachodnia bliższa?!?!?!
  • Pozorowane stanowisko ogniowe dr S-75M Wołchow, MacieySLUPSK napisał 13 lat temu:
    racja teren w ogole nie jest zabezpieczony jedynie faktycznie taki ustronny bez bezposrednio bliskich zabudowan ale na pewno nie tak ukryty jak w leborku.
  • DAWNA ALKA, tomsong napisał 13 lat temu:
    A co teraz tam funkcjonuje?
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3, tomsong napisał 13 lat temu:
    dawniej SP 16 - Szkoła Sportowa
  • Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, tomsong napisał 13 lat temu:
    zwana popularnie "Okrąglakiem
  • Most "czołgowy", Carius6 napisał 13 lat temu:
    Tak naprawde jest to most kolejowy,używany przez Słupską kolej regionalną do 1945r. Został wysadzony przez samych niemców zimą 45r. razem z mostem na rz.Glęźnie leżącym na tej samej trasie kolejowej ze Słupska do Budowa. Linia jak wiadomo po "przejęciu" torów przez rosjan w 45r. nie została już odbudowana,natomiast sam most zaraz po wojnie został podniesiony z dna Słupi i ponownie osadzony na przyczółkach przez Polskich saperów i jako masywny most kolejowy z powodzeniem wykorzystywany do przejazdów czołgów.
  • Koszary, KrzysiekSlupsk napisał 13 lat temu:
    kolego jednostka istnieje i ma się dobrze ;D obecnie nie mają czołgów tylko min. BWP-1,Goździki lub BRDM-2! Ostatnie czołgi posiadała bodajże do 2001r. kiedy to rozformowano 7 BZ w której były czołgi T-55AM. A co do jazdy swoim sprzętem to mają gdzie ;] (ćwiczą u siebie lub jeżdżą na poligony do Ustki lub dalej).
  • DRL, voytec gość napisał 14 lat temu:
    Witam. Panie Januszu, gdzie dokładniej znajdowała się zachodnia "bliższa"? Wstyd się przyznać, ale jako użytkownik jednej ze skrajnych parceli ul.Malinowej (ca.1200m od progu pasa, wyjście znad lasu) od wczesnych lat 80-tych, siłą rzeczy eskplorowałem te okolice, ale nie kojarzę lokalizacji ww.. Wschodnie RLe, pamiętna Avia od Pn strony itp. oczywiście tak. Pozdrawiam!
  • Dawna JW 4961 (23 brt), Radner7 gość napisał 14 lat temu:
    przejsciowo używałem loginu Westmajer-ale dość długo byłem tylko jako gość-
  • Park Techniczno Sprzętowy 34 Pułku Desantowego, Radner7 gość napisał 14 lat temu:
    Pamietam tamten garnizon-gdy nie byłem jeszcze wikipedystą,nie miałem swego loginu,opisałem te obiekty,bo pamietam je w okresie bloku militarnego UW,widziałem sprzęt bojowy,okres pełnego życia bojowego w garnizonach.
  • Pozorowane stanowisko ogniowe dr S-75M Wołchow, Radner7 gość napisał 14 lat temu:
    Prosze mi wyjaśnić-Jeżeli to jest tajne zapasowe dla wyrzutni rakiet S 75-to dlaczego jest na skraju miasta-jak miałaby dywizion ogniowy tajnie przejechać przez miasto w warunkach bojowych- na to ZSO-bez zaplecza technicznego-i jaki miałby to być dywizjon ?,to stanowisko jest dobrze widoczne-brak maskowania-nie spełnia warunków bojowego stanowiska rakiet S 75-podobne stanowisko-ale lepiej skryte znajduje sie koło Leborka,na poligonie garnizonowym,w lasach-ale też musiałby np najbliższy 46 do-Choczewo-sporo przejechać z strefy wybrzeża-w rejon leborka, i to w trakcie działan bojowych wroga-albo to miała być 2 strefa ogniowa polskiego wybrzeża-albo pierwotna wersja lokowania na wybrzeżu stanowisk ogniowych dla S 75?-
  • Most Kowalski, lit gość napisał 14 lat temu:
    to jest most kowalski (od zawodu kowal), a nie im.Kowalskiego (od nazwiska)
  • Pozorowane stanowisko ogniowe dr S-75M Wołchow, Marcin1971 gość napisał 14 lat temu:
    Wydaje się, że sprawę definitywnie wyjaśnił Z. Przęzak http://www.infowsparcie.net/wria/o_autorze/wsp37dr_s75wolchow.html#zso Jest to zapasowe stanowisko ogniowe dla umożliwienia manewru dywizjonów ze stałych miejsc dyslokacji. Co ciekawe, informacja o ich istnieniu była tak tajna, że nawet na szczeblu 2 KOP jak i brygad nic o nich nie wiedziano. Natomiast stanowiska pozorne miały być budowane w odległości 2- km od właściwych więc na pewno nie jest to taki obiekt.
  • ul. Anny Gryfitki, 1, Słupszczanin gość napisał 14 lat temu:
    Typowy, czteropiętrowy blok mieszkalny z wielkiej płyty - jeden z wielu, jakie powstawały w Słupsku w latach 70 i 80. Rok budowy tego konkretnego bloku to najprawdopodobniej rok 1980 (wg innych źródeł 1979). Na początku XXI wieku budynek poddano termomodernizacji. W 2007 roku położono nowy chodnik od strony frontowej - wraz z palisadami odgradzającymi ogródki lokatorów. W 2010 roku zmodernizowano i ogrodzono plac zabaw zlokalizowany po płudniowej stronie budynku a także zmodernizowano resztę chodników okalających blok. Budynek Gryfitki 1 zlokalizowany jest w samym sercu os. Batorego. Graniczy od południa z blokiem Gryfitki 3, od zachodu z blokiem Gryfitki 2, od północy z kompleksem garaży przy ul. Grażyny a od wschodu z domkami zlokalizowanymi przy ul. Batorego. W okolicy budynku znajduje się również nieczynny od lat sklep PSS Społem. Na historycznym, czrno-białym zdjęciu pochodzącym prawdopodobnie z początku lat 80, budynek Gryfitki 1 to ten najdalej położony i najmniej widoczny. Na pierwszy plan wysuwają się tam budynki Gryfitki 5 i Gryfitki 3.
  • DRL, Janusz_1952 napisał 14 lat temu:
    Potwierdzam: tutaj była zachodnia dalsza.
  • DRL, john gość napisał 14 lat temu:
    To by wyjaśniało dlaczego teren jest obwieszony tabliczkami "teren wojskowy", wszystko się zgadza, położenie też. Dzięki!
  • Pozorowane stanowisko ogniowe dr S-75M Wołchow, Radner7 gość napisał 14 lat temu:
    Batalionowe RCN,zaczęto budować w latach 80-dla zabezpieczenia SD-PłSD-dla zabezpieczenia obsad wozów łączności przed promieniwaniem pracujących srl-oraz nie zakucającej przez srl,łączności-obiekt RCN,budowano w pewnej odległości od Obiektu Technicznego batalionu RT,gdzie pracowały stacje rlk,i gdzie był schron PŁSD(nasypany ziemią-nie był to całkiem skryty schron podziemnny)-RCN miał własną rozbudowaną infrastrukture inżynieryjną-jego głównym obiektem był schron garażowo (na 8 pojazdów)sztabowy,miał 30 pomieszczeń i kubaturę 726m2-oraz stanowiska na wozy łącznościowe.Tak wiec batalion RT,musiał posiadać w pełni samodzielny zbudowany obiekt dla Łączności zabezpieczenia PŁSD-Stanowisko ogniowe dla wyrzutni rakiet S 75,miało centralny schron dowodzenia,ale nie był to obiekt który by spełniał warunków jako zaprojektowany obiekt RCN-być mozeże gdy batalion już posiadał PŁSD,a jeszcze nie został wybudowany Obiekt RCN,lub był w trakcie budowy-może więc przejsciowo wykorzystano byłe stanowisko bojowe wyrzutni rakiet S 75-bo widać,że batalionowe RCN,wybudowano w pobliżu wyrzutni rakietowych=Radner
  • Pozorowane stanowisko ogniowe dr S-75M Wołchow, Radner7 gość napisał 14 lat temu:
    W Dyrektywie Ministra ON-WP w sprawie organizacji i dyslokacji Wojsk Lotniczych i WOPK na lata 1966-1970 pochodzącej z czerwca 1964 roku-Zakładano,że do końca 1970, w strefie obrony Wybrzeża,będzie znajdować się=60 Brygada OPK,z 6 dywizjonami rakiet S 75,oraz jednym dywizjonem technicznym=129 BA OPK(Szczecin),tak samo 6 dr-S 75,oraz dtech,a środkowe Wybrzeże bedzie zabezpieczał 136 Samodzielny Pułk Artyleri OPK w Słupsku-miał składać się z 4 dywizjonów S 75,i jeden dywizjon techniczny.Tak więc to stanowisko mogło być dla Słupskiego dr S 75-136 spa OPK-Do tego nie doszło-nie powstał ten pułk w Słupsku=Radner.
  • RCN 23 brt, Janusz_1952 napisał 14 lat temu:
    RCN 23 brt przeniesiono tutaj z Głobina z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze: żołnierze obsługujący radiostacje byli nieustannie narażeni na ekspozycję promieniowania mikrofalowego, czyli mogli ponieść uszczerbek na zdrowiu. Po drugie: chodziło o ograniczenie wzajemnych zakłóceń pomiędzy stacjami r-lok i rdst. To z kolei było ważne dla zapewnienia niezakłóconej łączności z pilotami.
  • Pozorowane stanowisko ogniowe dr S-75M Wołchow, Janusz_1952 napisał 14 lat temu:
    Ustępuję. Obiekt techniczny RCN 23 brt był obok :-)